Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer (20. ledna 1930, Praha – 9. dubna 2007, Bratislava), byl český básník, prozaik a filosof, výrazný inspirátor českého undergroundu.
Egon Bondy se narodil v Praze v rodině generála Československé armády. Po roce 1947, kdy přerušil studium na gymnáziu, neměl trvalé zaměstnání a maturitu složil až v roce 1957. V letech 1957 – 61 dálkově studoval na Filozofické fakultě UK filozofii a psychologii se závěrečnou diplomovou prací Příspěvek k problematice marxistické antologie. Doktorem filozofie a kandidátem věd se Egon Bondy stal v roce 1967. Současně se studiemi byl zaměstnán jako noční hlídač v pražském Národním muzeu, v letech 1962 – 67 v bibliografickém oddělení Státní knihovny. Od roku 1967 byl v invalidním důchodu. Svým pseudonymem vyjádřil Egon Bondy protest proti vzrůstajícímu antisemitismu po roce 1948. V sedmdesátých letech se stal jednou z hlavních postav protirežimního hnutí, tzv. undergroundu, z něhož vzešla i Charta 77. Bohumil Hrabal ho také začlenil mezi postavy některých svých próz. Po rozpadu Československa v roce 1993 odešel Egon Bondy do Bratislavy. V posledních letech přednášel Egon Bondy na Filozofické fakultě Komenského univerzity v Bratislavě. V Bratislavě žil až do konce života.
Bondyho literární činnost byla velice rozsáhlá. Do roku 1989 zůstávala jednak v rukopisech, jednak vycházela v různých samizdatových podobách v časopisech i samostatně. Legálně vyšly jen některé jeho práce, zvláště filozofické, publikované pod vlastním jménem. Od padesátých let vydal Egon Bondy v samizdatu přes 40 básnických sbírek a poem, více než 20 próz, 13 divadelních skečů, filozofické eseje, politologické studie, 11 svazků dějin evropské i mimoevropské filozofie. Řada jeho prací vyšla v exilových nakladatelstvích. Egon Bondy byl jedním ze zakladatelů samizdatové edice Půlnoc. Psal texty pro ilegální skupiny a písničkáře. Některé jeho básně byly zhudebněny skupinou The Plastic People of the Universe.
Zdroje:
Odkazy:
Videa: